3D stendai Paulavos respublikoje

Paulavos respublika – tai ypatingas Šalčininkų rajono traukos objektas, žavintis ne tik išskirtine istorija, bet ir viliojantis galimybe lankytis ir prisiliesti prie praeities.

Turistams visada smalsu, kuo ypatingas prie Merkio išsidėstęs lankytinas objektas? Tai buvusi miniatiūrinė valstybė valstybėje tuometinėje Europoje. Svarbu, kad jos konstituciją patvirtino Lietuvos – Lenkijos Seimas. Paulavos respublika atkartojo įprastą valstybės sąrangą, tik jos dydis buvo 3040 ha, čia gyveno apie 800 gyventojų. Povilas Ksaveras Bžostovskis, pasiskelbęs respublikos prezidentu, panaikino joje baudžiavą, įsteigė savišalpos kasą, švietė gyventojus ir skatino juos verstis prekyba.

Ilgus metus šis kultūros paveldo objektas priklausė Lietuvos nacionalinei Mažvydo bibliotekai, o 2012 m. Šalčininkų rajono savivaldybė, perėmusi jį savo nuosavybėn, pritaikė teritoriją lankymui. Geriausiai išsilaikęs pastatas – ledainė. Čia buvo saugomos ne tik maisto produktų atsargos, bet ir dvaro dokumentai, kiti daiktai. Dvaro rūmai, oficina ir arklidės – laikas jiems buvo negailestingas. Dažnas čia apsilankęs keliautojas domisi, kaip gi jie atrodė 19 – a. pab. – 20 a. pr. Dabar atkurti buvusį vaizdą jiems padeda Šalčininkų rajono savivaldybės įrengti 3D stendai.

– Projektuodami stendus vadovavomės istorine medžiaga ir nuotraukomis, kurių nėra daug. Svarbi buvo vieta arba rakursas, iš kurio jos buvo padarytos. Todėl dabar stendai įrengti tose vietose, iš kurių buvo padarytos pastatų nuotraukos, – pasakoja Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos kultūros paveldo specialistė Erika Sudnicka. – Nuotraukos darytos iš toli, nėra labai detalios, todėl stenduose pateiktas vaizdas – preliminarus, bet atkuriantis nunykusią pastatų architektūrinę formą. Tikimės, kad mums pavyks bent iš dalies patenkinti lankytojų smalsumą. Tokį stendą turistai gali pamatyti ir Neries regioniniame parke, jame atkuriamas Bradeliškių piliakalnio vaizdas. – tęsia ji.

Anot jos, norėdami padaryti nuotrauką ir atitaikyti pastatų vaizdą ir stendų linijas objekto lankytojai turi surasti „savo“ vietą. Vietos, iš kurios visi pamatytų vienodą vaizdą neįmanoma nustatyti dėl žmonių ūgio skirtumo (todėl smalsiausiems prireiks kantrybės, atrandant tinkamą apžvalgos tašką).

Paulavos respublikos dvaro teritorijoje įrengti trys stendai su vaizdu į oficiną, dvaro rūmus ir ledainę. Pirmiesiems dviem objektams atvaizduoti 3D stenduose pasirinktos 19 a. pab. – 20 a. pr. nuotraukos, o ledainei – 2017 metų brėžinys. Tokio sumanymo tikslas – parodyti, kaip ledainė atrodė prieš tvarkybos darbus, kurie baigėsi 2019 m. pradžioje. Šiuo metu kuriama jos pritaikymo muziejininkystės ir edukacinei veiklai koncepcija.

Scroll to Top