Pėsčiųjų takai

Pėsčiųjų maršrutas P1 (1,7 KM)

P1

Gaujos mokomasis takas įrengtas Dieveniškių girininkijoje, šalia Gaujos upės, Dieveniškių istorinio regioninio parko teritorijoje. Tako ilgis sudaro 1,7 km. Keliaujant galima susipažinti su čia esančia flora bei fauna. Take yra 18 stotelių, jo trasoje yra 61 vnt. įvairios įrangos – informaciniai stendai, tilteliai, suolai, apžvalgos bokštas ir kt. Dalis tako yra pritaikyta lankymui neįgaliesiems. Šalia tako yra įrengta stovėjimo aikštelė, atokvėpio vieta. Po tokios turiningos pažintinės kelionės svarbiausia yra nepamiršti po savęs sutvarkyti, o jau po to galima pasimėgauti nuostabiomis Dieveniškių apylinkių vaizdų nuotraukomis.

Pėsčiųjų maršrutas P2 (6 km)

P2

                    

                    

Maršruto pradžia – Dieveniškių istorinio regioninio parko informacijos centras Poškonyse. Čia galite apžiūrėti muziejinę ekspoziciją, užsisakyti ekskursijos vadovą, įsigyti informacinių leidinių apie parką. Siūlome prasivaikščioti po kaimą. Poškonys išlaikė gatvinio rėžinio kaimo struktūrą, turi architektūros paminklo statusą, priklauso etnokultūriniam draustiniui. Toliau keliaudami Poškonių tvenkinio krantu, galite sustoti atokvėpio vietoje prie valčių prieplaukos ir pasigrožėti vaizdu į Lastaučikų gatvinį kaimą. Pakilę į kalniuką, įeisite į miškelį. Pamačius rodyklę, galite užsukti į stovyklavietę “Pelėda”. Čia galite pailsėti, užkąsti, išsimaudyti, pasėdėti prie laužo. Kitą sustojimą padarykite prie Poškonių pilkapyno. Susipažinsite su mūsų protėvių laidojimo tradicijomis V – VI amžiuose. Nepamirškite nueiti prie įspūdingo 22 m skersmens pilkapio kalvos viršūnėje. Toliau keliaudami miško keliuku (apie 1 km) iš dešinės pamatysite įspūdingą Grybiškių kaimo panoramą su rėžinių laukų sistema. Paėjėjus miško keliuku dar apie 0,5 km, pasieksite gamtos paveldo objektus – Grybiškių ąžuolą ir pušį. Tai didžiausias ir seniausias parko ąžuolas. Galiūnas tikrai sužavės Jus savo grožiu ir įspūdingais matmenimis. Prie posūkio link ąžuolo dar vienas saugomas medis – Grybiškių pušis. Nuo ąžuolo siūlome Jums grįžti atgal ir pasukti į kairę Grybiškių kaimo link. Įveikę lauko keliuką vėl pateksite į mišką. Paėjus mišku kelis šimtus metrų iš kairės pamatysite Rimašių akmenyną. Viena iš parko teritorijoje esančių vertybių – grupių akmenys, rieduliai. Mūsų krašto žmones nuo seno supo akmenys. Juos naudojo buityje, statybose, kultiniuose dalykuose. Parko teritorijoje yra 4 paveldo objektai – akmenys, apie kuriuos sukurta nemažai padavimų ir legendų. Išlikusi aikštelė su iš melioruojamų laukų suvežtais akmenimis yra melioracijos vajaus liudininkas. Akmenys iš aplinkinių melioruojamų laukų buvo vežami į tam tikrą teritoriją, suguldomi eilėmis. Tikriausiai buvo planuojama juos sprogdinti ir naudoti statybose. Nuo akmenyno siūlome Jums grįžti atgal prie parko lankytojų centro kitu Poškonių tvenkinio krantu, per gatvinį Lastaučikų kaimą.

Atsisiųsti maršrutą .gpx formatu galima  čia: Pėsčiųjų trasa po Dieveniškių istorinį regioninį parką

Pėsčiųjų maršrutas P3 (10 km)

P3

Maršruto pradžia – Dieveniškių istorinio regioninio parko informacijos centras Poškonyse. Čia galite apžiūrėti muziejinę ekspoziciją, užsisakyti ekskursijos vadovą, įsigyti informacinių leidinių apie parką. Toliau keliaudami Poškonių tvenkinio krantu, galite sustoti atokvėpio vietoje prie valčių prieplaukos ir pasigrožėti vaizdu į Lastaučikų gatvinį kaimą. Pakilę į kalniuką, įeisite į miškelį. Pamačius rodyklę, galite užsukti į stovyklavietę “Pelėda”. Čia galite pailsėti, užkąsti, išsimaudyti, pasėdėti prie laužo. Kitą sustojimą padarykite prie Poškonių pilkapyno. Susipažinsite su mūsų protėvių laidojimo tradicijomis V – VI amžiuose. Nepamirškite nueiti prie įspūdingo 22 m skersmens pilkapio kalvos viršūnėje. Spalio mėnesi prie pilkapyno vyksta tradicinis renginys „Uždekime vėlinių žvakelę“. Toliau keliaudami miško keliuku (apie 1 km) iš dešinės pamatysite įspūdingą Grybiškių kaimo panoramą su rėžinių laukų sistema. Paėjėjus miško keliuku dar apie 0,5 km, pasieksite gamtos paveldo objektus – Grybiškių ąžuolą ir pušį. Tai didžiausias ir seniausias parko ąžuolas. Galiūnas tikrai sužavės Jus savo grožiu ir įspūdingais matmenimis. Prie posūkio link ąžuolo dar vienas saugomas medis – Grybiškių pušis. Nuo ąžuolo siūlome Jums grįžti atgal ir pasukti į kairę Grybiškių kaimo link. Įveikę lauko keliuką vėl pateksite į mišką. Paėjus mišku kelis šimtus metrų iš kairės pamatysite Rimašių akmenyną. Viena iš parko teritorijoje esančių vertybių – grupių akmenys, rieduliai. Mūsų krašto žmones nuo seno supo akmenys. Juos naudojo buityje, statybose, kultiniuose dalykuose. Parko teritorijoje yra 4 paveldo objektai – akmenys, apie kuriuos sukurta nemažai padavimų ir legendų. Išlikusi aikštelė su iš melioruojamų laukų suvežtais akmenimis yra melioracijos vajaus liudininkas. Akmenys iš aplinkinių melioruojamų laukų buvo vežami į tam tikrą teritoriją, suguldomi eilėmis. Tikriausiai buvo planuojama juos sprogdinti ir naudoti statybose. Keliaudami toliau prieisite Rimašių kaimą. Vienintelė kaimo gatvė atkartoja Gaujos upės vingį. Pirmą kartą Rimašiai buvo paminėti 1744 metais. Dabar kaime 26 sodybos. Dauguma jų pastatytos XIX amžiaus pabaigoje, XX amžiaus pradžioje. Apžiūrėję Rimašių kaimą, persikelsite į kitą Gaujos upės krantą, kirsite plentą ir judėsit Pupiškių kaimo link. Tik įėjus į kaimą sukite į dešinę. Maždaug už 0,8 km iš dešinės pievoje galima apžiūrėti kultūros paveldo objektus – akmenis vad. Jankeliu ir Jankeliuku. Nuo Jankelio ir Jankeliuko grįšite į maršruto pradžią – parko lankytojų centrą (apie 2,0 km).

 

Scroll to Top