Vandens trąsos

MERKIO VANDENS TRASA – V1

V1

TABARIŠKĖS – MIKNIŠKĖS – TURGELIAI – MERKINĖ – JAŠIŪNAI – RŪDNINKAI 

Trasos pradžia – Tabariškių kaimas. Prieš lipant į valtį verta aplankyti Tabariškių bažnyčią – seniausią šventyklą Šalčininkų rajone. Taip pat Tabariškių lankytojus galėtų sudominti liaudies tapytojos Anos Krepštul (1932-2007), visą gyvenimą sergančios nepagydoma liga, muziejus. Jame galima pamatyti ne tik menininkės paveikslus, bet ir atkurtą jos kambarį bei vežimėlį, kuriame ligota moteris tapė savo paveikslus.

Nuplaukus apie septynis kilometrus keliautojas pamatys dar vieną medinės architektūros statinį – stačiatikių cerkvę Mikniškėse. Tačiau taip pat nemažai susidomėjimo gali sukelti pati vietos stačiatikių bendruomenė. Tai vienintelis toks kaimas Lietuvoje, kurio gyventojų gyvenimas taip glaudžiai susijęs su gamta. Šios bendruomenės nariai yra asketiško krikščioniško gyvenimo būdo šalininkai, kasdienę duoną pelnintys dirbdami žemę ir augindami naminius gyvulius.

Nutolusiame du kilometrus nuo Mikniškių Turgelių miestelyje yra Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčią, o kapinėse stovi Šv. Felikso de Valua suprojektuota koplyčia – abu, turisto dėmesio verti, statiniai. Toliau Merkys vingiuoja per Merkinę, kurioje galima grožėtis garsiosios Pavlovo Respublikos liekanomis. Toliau upė sraunėja ir lyguma teka iki Jašiūnų. Kraštovaizdį šitoje, trylikos kilometrų atkarpoje, pagražina kaimo gamtovaizdis su kalvomis ir išgriuvusiais medžiais. Jašiūnuose vandens turistų laukia garsus Balinskių ir Sniadeckių dvaras. Kitą sustojimą patartina padaryti Rūdninkų kaime. Ypač atkreiptinas dėmesys į Švč. Trejybės bažnyčią ir Merkio pakrantėje pastatytą paminklą 1863 metų sukilėliams. Pati Rūdninkų giria tai milžiniškas biotopų kompleksas, viena vertingiausių ir gražiausių rajono teritorijų. Už Rūdninkų upė vingiuoja per mišką iki pat Trakų ir Varėnos rajonų.

Vietomis Merkio tėkmė itin greita, todėl plaukti juo tikrai nebus nuobodu. Nors kas keli šimtai metrų pasitaiko skersai upės suvirtę medžiai, o esant žemesniam vandens lygiui – keletas akmenuotų rėvų, plaukti Merkiu nėra sudėtinga – tai upė idealiai tinkama ir mažesnį patyrimą turintiems vandens turistams.

ŠALČIOS VANDENS TRASA – V2

V2

KANIŪKAI – PAČIABATAI – GERVIŠKĖS – ŽYGMANTIŠKĖS – EIŠIŠKĖS

Šalčios vandens trasos ilgis tai 63 kilometrai. Plaukdami šiuo maršrutu pamatysite tokias vietoves kaip: Kaniūkai, Pačiabatai, Gerviškės, Žygmantiškės ir Eišiškės. Palyginti su kitomis Lietuvos upėmis Šalčios vanduo yra šaltesnis – upė turi daugybę šaltinių pakrantėse. Be to, tai gana srauni, vingiuota ir negilaus slėnio upė, todėl plaukti ja nėra lengva. Plaukimas Šalčia prasideda Kaniūkuose, toliau vingiuoja per Rūdninkų girią ir baigiasi trylika kilometrų už Eišiškių kairiajame krante. Plaukimo šia upe pobūdis keičiasi: vietomis ji teka lėtai, kitą kartą reikia manevruoti tarp posūkių ir išvirtusių medžių, todėl pasirinkus šį maršrutą tikrai neteks nuobodžiauti. Pasirinkimui yra keli Šalčios maršruto variantai: nuo Kaniūkų per Gerviškes iki Žygmantiškių (25 km) arba nuo Kaniūkų, per Žygmaniškes iki Valkininkų Varėnos rajone (55 km).

GAUJOS VANDENS TRASA – V3

V3

DAUBUTIŠKĖS – SKRAIČIONYS – DIEVENIŠKĖS – GIRDŽIŪNAI

Tai Nemuno dešinysis intakas, prasideda Baltarusijoje, Gardino srityje. Lietuvos teritorija prateka apie trisdešimt kilometrų, tinkamiausias vandens turizmui ruožas yra nuo Daubutiškių iki Girdžiūnų kaimo. Plaukimo atžvilgiu tai labai įdomi ir graži upė: srauni, vietomis itin vingiuota, labiausiai vilioja laukine, civilizacijos nepaliesta gamta. Plaukdami šiuo maršrutu pasigrožėsite unikalaus Dieveniškių istorinio regioninio parko kraštovaizdžiu, turėsite galimybę aplankyti kultūros ir archeologijos paveldo paminklus, pamatysite galingus ąžuolus, tūkstantmečius pilkapynus bei mitologinius akmenis. Viso parko teritorijoje įrengtos stovyklavietės, pavėsinės su lauko baldais, laužavietės. Maudynių bei žūklės mėgėjai gali išbandyti Poškonių tvenkinį. Ši upė – tai puiki vasariška alternatyva norintiems pailsėti nuo miesto šurmulio.

VISINČIOS VANDENS TRASA – V4

V4

Mėgstantiems iššūkius, o ne ramų ir monotonišką plaukimą, rekomenduojama Visinčios vandens trasa. Tai turbūt labiausiai „laukinė“ upė iš visų aukščiau išvardytų. Ji teka pačiu Rūdninkų girios viduriu, visoje trasoje praktiškai nesutinkama jokių gyvenviečių. Dėl negreitų sraunumų, daugybės vingių ir itin gausių užvartų upė yra sunkiai praplaukiama, reikalaujanti kantrybės ir gero fizinio pasiruošimo, todėl šis maršrutas puikiai tinka jau prakutusiems vandininkams, mažiau patyrusiems gali būti sudėtingas.

VERSEKOS VANDENS TRASA – V5

V5

VERSEKA – DIDŽIOSIOS ZUBIŠKĖS

Verseka teka Šalčininkų ir Varėnos rajuotose. Upė teka miškais, pakrantės sausos. Kelionę galima pradėti nuo pirmojo Versekos kaimo. Toliau upė teka per Didžiąsias Zubiškes. Netoli antrojo Versekos kaimo susidaręs 124 ha tvenkinys, ištįsęs net 7 km., turintis didelę atšaką.

Scroll to Top